Kaj je intuitivno prehranjevanje?
Intuitivno prehranjevanje je pristop k prehranjevanju, ki poudarja poslušanje telesnih signalov in potreb namesto dietnih pravil, trendov in zunanjih orodij, kot so tehtnica, štetje kcal ipd. Beseda “intuitivno“ se navezuje na intuicijo oziroma občutek. Zato bi intuitivnemu prehranjevanju lahko rekli tudi “prehranjevanje po občutku”. Ta koncept temelji na ideji, da se rodimo z naravno sposobnostjo uravnavanja vnosa hrane – jemo, ko smo lačni, in prenehamo, ko smo siti. Vendar družbeni vplivi, diete in stres pogosto izkrivljajo ta naravni instinkt.
Intuitivno prehranjevanje spodbuja opuščanje shujševalnih diet, ki pogosto vodijo do prenajedanja in s tem povezanega občutka krivde. Namesto izločanja se ta pristop k prehranjevanju osredotoča na sprejemanje vseh živil brez omejitev ter hkrati uči, kako prepoznati telesne signale za lakoto in sitost ter razlikovati med fizično in čustveno lakoto.
Intuitivno prehranjevanje je preplet intuicije, čustev in znanja o prehrani, ki skupaj podpirajo fizično in duševno zdravje.
Do danes njegove pozitivne učinke na zdravje dokazuje že več kot 200 študij, katerih rezultati dokazujejo številne pozitivne učinke na fizično in duševno zdravje. Ker intuitivno prehranjevanje temelji na poslušanju telesnih signalov in vključevanju hrane brez omejitev, le-to pomaga zmanjšati pogostost prenajedanja, motene vzorce prehranjevanja ter hkrati izboljšuje samopodobo, čuječnost, sočutje do telesa ter splošno zdravje in dobro počutje. Več o vplivu intuitivnega prehranjevanja na zdravje si lahko preberete tukaj.
Intuitivno prehranjevanje spodbuja prehranske navade, ki niso osredotočene zgolj na izgubo telesne mase, ampak na trajnostno podporo zdravju. Poleg tega lahko pomaga zmanjšati tveganje za motnje hranjenja, saj posameznike spodbuja, da prisluhnejo svojim telesnim potrebam in prepoznajo ter zadovoljijo fizično lakoto brez občutka krivde in sramu.
Intuitivno prehranjevanje sestavlja 10 načel, ki so ključna za vzpostavljanje svobodnega in fleksibilnega odnosa do hrane, gibanja in lastnega telesa.
Zavrnite shujševalno miselnost
Zavrzite knjige o dietah, prehranjevalne načrte in vse, kar vam daje lažno upanje, da bo omejevanje hrane magično izboljšalo vaše življenje. Namesto da se jezite nase, svojo jezo usmerite v dietno kulturo, ki vas je ujela v začaran krog upanja po boljšem življenju, ki mu vedno znova sledi razočaranje in občutek, da ne delate dovolj.
Prisluhnite lakoti
Dovolite si začutiti in slediti občutku lakote. Pomanjkanje energije sproži primarno lakoto, ki za telo predstavlja grožnjo stradanja. Učenje, kako prepoznati in upoštevati prijetno lakoto, bo vaš temelj za granjenje zaupanja s telesom.
Sklenite mir s hrano
Dovolite si jesti brezpogojno. Prepovedovanje (vaše najljubše) hrane vodi v občutek pomanjkanja, ki se običajno konča z intenzivno željo po hrani in pogosto tudi s prenajedanjem. Ko si končno dovolite jesti vso hrano, ji boste odvzeli moč in prevzeli kontrolo.
Odkrijte dejavnik zadovoljstva
V želji po vitkem telesu in zdravem življenjskem slogu pogosto spregledamo, da bi morali ob hrani uživati. Ko si končno dovolite jesti tisto, kar si želite, boste končno odkrili zadovoljstvo.
Občutite sitost
Opazujte telesne signale, ki vam sporočajo, da ste prijetno siti. Med jedjo se vprašajte o okusu, teksturi in temperaturi jedi.
Postavite se po robu prehranski policiji
Utišajte notranji glas, ki vam pravi, da ste dobra oseba, ker ste izpustili obrok, in slaba oseba, ker ste pojedeli kos čokoladne torte. Hrana nima moralne vrednosti, zato je čas, da se ponotranjeni prehranski policiji postavite po robu.
Prijazno se soočite s čustvi
Hrana je lahko orodje, ki vam pomaga pri soočanju s čustvi, vendar na dolgi rok ne reši vaših težav. Zato je ključno, da spoznate alternativne pristope, ki vam bodo poleg hrane nudile čustveno podporo.
Spoštujte svoje telo
Ker je ljubiti in brezpogojno sprejemati svoje telo lahko težka naloga, je prvi vaš korak to, da ga začnete spoštovati takega, kot je.
Gibanje - občutite razliko
Pozabite na oblike gibanja, ki vam niso všeč, in odkrijte vadbo, ki vam je pisana na kožo in podpira vaše zdravje in dobro počutje.
Počastite svoje zdravje: Jejte s posluhom za telo
Sprjemajte prehranske odločitve z mislijo na počutje, zdravje, kulturo in borbončice. Zapomnite si, da ni cilj jesti “pefrektno”.
Intuitivno prehranjevanje torej ni dieta, ampak dolgoročni pristop k prehranjevanju, ki temelji na samospoštovanju in zavedanju lastnih potreb. Njegov cilj je doseči bolj uravnotežen, sproščen in zdrav odnos do hrane, kar pozitivno vpliva na dobrobit posameznika.
LITERATURA
E. Tribole in E. Resch. 2020. Intuitive eating: A Revolutionary Anti-Diet Approach